Typy drevín aneb rozoznáte buk od duba?

Drevo je surovina používaná ľuďmi od nepamäti. Už pre našich predkov malo drevo existenčný význam. Bolo jedným z prvých materiálov, z ktorých sa vyrábali nielen jedálenské nádoby, ale aj pracovné nástroje, nábytok, prístrešky, prvé stroje a rôzne rituálne a náboženské predmety.

Dnes sa drevo využíva predovšetkým ako konštrukčný materiál. Má významné tepelnoizolačné vlastnosti, pružnosť a pevnosť. Je východiskovou surovinou v papierenskom priemysle, v chemickom priemysle ho môžeme premeniť na nespočetné množstvo látok.

Delí sa na:

Drevo listnatých drevín

  • s kruhovito pórovitou stavbou (dub, jaseň, agát, brest, moruša, gaštanovník),
  • s polokruhovito pórovitou stavbou (orech, čerešňa, slivka) a
  • s roztrúsene pórovitou stavbou dreva (buk, platan, hrab, jelša, lipa, javor, breza, topoľ, vŕba, hruška).

Drevo ihličnatých drevín (smrek, jedľa, borovica, smrekovec, duglaska, borievka, tis)

Charakteristika vybraných druhov drevín

Listnaté stromy:

Buk – nemá farebne odlíšené jadro, jeho vyzreté drevo aj beľ sú svetloružové. Drevo je pomerne tvrdé a ťažké, napriek tomu sa dobre a čisto obrába. V nábytkárstve sa po ohriatí parou využíva jeho dobrá ohybnosť. Ďalej sa používa v stolárstve, na výrobu parkiet, železničných podvalov či kuchynského náradia. Zle znáša vlhkosť a striedanie vlhka so suchom.

Breza
– bez farebne odlíšeného jadra. Vyzreté drevo je šedavožlté až naružovelé a matne lesklé. Drevo je rovnomerne husté, pružné, a preto aj dobre spracovateľné. Menej odolné voči vlhkosti a zmenám počasia, ľahko sa ale suší. Používa sa na sústruženie umeleckých a domácich predmetov.

Dub
– má úzku svetlo šedú beľ, jadro šedohnedé, monotónne vyfarbené. Drevo je tvrdé, veľmi pevné, húževnaté, znáša sucho aj vodu a z pôvodných drevín znáša najlepšie zmenu vlhkosti.

Jaseň –
má širokú svetložltú beľ a šedohnedé jadro. Je to jedno z našich najpružnejších driev a zároveň tvrdé, pevné, veľmi pružné, dobre štiepiteľné, obrábateľné a leštiteľné. Trvanlivosť je horšia, a preto sa používa len pre interiéry. Vhodné tiež na výrobu násad, toporiek, madiel, telocvičného náradia, hokejok a hudobných nástrojov.

Javor –
anatomickou stavbou sa veľmi podobá buku. Drevo javora je však podstatne svetlejšie. Je relatívne tvrdé, vhodné na obrábanie, sústruženie, rezbárstvo, používa sa na výrobu hudobných nástrojov a parkiet.


Jelša –
bez farebne odlíšeného jadra, oranžová, na vzduchu šednúca. Drevo nie je príliš kvalitné, je mäkké a málo pružné. Má však široké využitie v nábytkárstve a umení. Dobre sa obrába, štiepi, lepí, vzdoruje vlhkosti, je ľahké a málo pracuje. Je vhodné na rezbárske a sústružnícke práce a na výrobu preglejok, rámov, líšt a zápaliek.

Orech – má drevo so širšou šedou beľou, so šedohnedým, niekedy až tmavohnedým jadrom, ktoré má výrazné farebné pruhy a odtiene. Je to jedna z najpestovanejších drevín na svete. Pestuje sa pre svoje plody, ako okrasný a tieniaci strom, medonosná rastlina a pre svoje kvalitné a relatívne rýchlo rastúce drevo.

Listnaté dreviny

Ovocné listnáče

Hruška – bezjadré drevo je rovnomerne šedoružové až hnedočervené s menej častými, ale dosť výraznými dreňovými škvrnami. Drevo hrušky je husté, tvrdé a bez lesku. Veľmi dobre sa obrába, morí a leští, málo pracuje a pri vysychaní sa nekriví. Patrí medzi najzaujímavejšie a najvyhľadávanejšie dreviny. Je vhodné na výrobu predmetov, u ktorých sa požaduje rozmerová presnosť a tvarová stálosť.

Slivka –
má širšiu šedú beľ a šedohnedé až červenohnedé jadro, mierne lesklé. Drevo je dosť husté, tvrdé, húževnaté a náročnejšie na sušenie, pretože má tendenciu praskať a krútiť sa. Používa sa na reštaurátorské práce, výrobu dekoračných predmetov, vhodné na sústruženie a údenie.

Čerešňa –
vyznačuje sa rovnomernou hustotou a zaujímavou kresbou. Drevo je slabšie lesklé, ľahko sa morí a výborne leští. Používa sa na výrobu dekoratívnych predmetov, v umeleckom stolárstve a je vhodné aj na sústruženie.

Ovocné dreviny

a
Ihličnany:

Borovica – má oranžovohnedé jadro a širšiu žltú beľ. Má výrazné letokruhy, a teda aj značný rozdiel v hustote a tvrdosti jarných a letných letokruhov. Vysoký obsah živice dodáva borovici prirodzený lesk. Má všestranné využitie a predovšetkým sa uplatňuje tam, kde sa požaduje odolnosť voči poveternostným vplyvom a hnilobe.

Smrek – bez farebne odlíšeného jadra, má však výrazné letokruhy a pravidelnú štruktúru. Je biely až mierne nažltlý a s miernym leskom. Drevo je mäkké, ale dostatočne pevné, pružné, trvanlivé a je najrozšírenejšou drevinou u nás. Vysádza sa v parkoch a záhradách ako okrasný strom a v hospodárskych lesoch ako zdroj dreva. Má mnohostranné použitie.

Ihličnaté dreviny

Čo znamenajú skratky na štítkoch pri nábytku, sa dozviete v našom článku skratky MDF, LTD, DTD na nábytku.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup