Ako zostaviť kuchyňu pre spokojné varenie

V nasledujúcich niekoľkých riadkoch sa dozvieme, ako ideálne zostaviť kuchyňu tak, aby sa varenie pre nás stalo hrou. Sú už overené pravidlá a postupy, ktoré sa nevyplatí opomenúť.

V celom dome alebo byte nenájdeme zložitejšiu miestnosť, než je kuchyňa. Už samotná príprava toho, ako by mala byť správne zostavená, nie je zábava na jeden večer.
Všetko je potrebné správne rozplánovať, roztriediť a zostaviť tak, aby varenie bol dokonalý tanec v kuchyni.

Korenie

Varenie môže byť hra, len je potrebné zvoliť správnu hernú plochu.

Predstavme si základné pravidlá, ktoré nám pomôžu kuchyňu nielen zostaviť, ale aj vytvoriť si dokonalú kuchyňu na mieru našim potrebám.

Základné pravidlo rozmiestnenia, alebo ergonómia kuchyne

Všetko samozrejme vychádza z našich priestorových možností. Kuchyňu môžeme zostaviť do týchto základných tvarov:

  • Rovná kuchyňa – tvar I,
  • Praktická rohová kuchyňa – tvar L,
  • Priestorovo zaujímavá účková kuchyňa – tvar U,
  • Priestranná a dizajnovo zaujímavá kuchyňa s ostrovčekom,

Kuchyňa Ima a Smile

 Ergonómia má však základné pravidlá nadväznosti jednotlivých prvkov, teda skriniek a spotrebičov, ktoré nesmieme opomenúť.

Nesmyselné pobehovanie po kuchyni nám pridáva prácu a kazí radosť z prípravy. Preto je ideálne zostavenie kuchyne podľa toho, ako postupujeme pri príprave jedla.

Najprv vezmeme potraviny a riad. Potraviny umyjeme, spracujeme a premiestnime sa k varnej časti. Presne podľa týchto logických krokov rozdeľujeme kuchyňu na 3 PRACOVNÉ ZÓNY.

1. zóna  ULOŽENIE POTRAVÍN 

Táto časť kuchyne by mala obsahovať chladničku, mrazničku a špajzovú skriňu. Nezabúdajme na to, že chladnička musí byť v rámci svojho zahrievania odsadená od steny.

Uloženie potravín

2. zóna PRÍPRAVA POTRAVÍN

To je tá časť, kde potrebujeme najväčšiu pracovnú plochu, ktorá sa skladá z pracovnej dosky, drezu, odkvapkávacej plochy, umývačky a priestoru pre odpad. Tesné uloženie drezu a umývačky má samozrejme svoju logickú nadväznosť nielen s ohľadom na rozvody vody odpadu a vody. Myslime tiež na to, že je často potrebné riad pred vložením do umývačky opláchnuť. Alebo naopak umývačka nemusí všetko zvládnuť umyť na 100%.

3. zóna VARENIE

Tu už prebieha tepelná úprava. K tomu určite potrebujeme rúru, varnú dosku a mikrovlnku. Varnú kanvicu a kávovar je praktickejšie umiestniť samostatne alebo do prípravnej zóny.

Obľúbená komínová zostava rúry a mikrovlnnej rúry je ideálna. Ak nám to možnosti dovolia, je pohodlnejšie klasickú rúru umiestniť vyššie než je pracovná doska, ale tak aby mikrovlnná rúra bola maximálne vo výške našich ramien. Úrazy spôsobené popálením bývajú dosť nepríjemné.

Priestor okolo varnej dosky je tiež veľmi dôležitý. Z oboch strán by mal byť aspoň 40 cm veľký, aby sme mohli pohodlne a hlavne bezpečne odkladať horúce riady.

Ak si takto systematicky kuchyňu rozplánujeme, bude varenie o dosť rýchlejšie a menej namáhavé. Nemá cenu vymýšľať zložitosti. Toto zostavenie, ktoré nám vytvorí pomyselný TROJUHOLNÍK, je už rokmi overenou ideálnou zostavou.

Rozvrhnutie kuchyne

V prípade, že máme naozaj veľkorysé priestory, nemali by sme to s rozmiestnením daných zón preháňať. Maximálna vzdialenosť tzv. trojuholníka, ktorý budeme pri varení absolvovať, by mala mať maximálne 8 metrov. Varenie predsa nie je maratón.

A teraz tá zábavnejšia časť - dizajn a prevedenie dvierok

Na trhu je už nespočet dokonale premyslených úložných systémov. Tá zatiaľ nepraktickejšia podoba u spodných dvierok je zásuvný systém. Všetko je uložené prehľadne a hlavne bez večného preskladania a presúvania.

Rôzne pomocné rozdeľovníky a organizéry nám všetok priestor sprehľadnia a my budeme mať stále perfektne upratané. Veľmi praktické sú tiež skryté zásuvky, ktoré sú vložené do vnútorného systému samotnej skrinky.

Horná časť kuchyne je určená na uskladnenie pohárov, prípadne tanierov a iného servírovacieho riadu. Svoje bezpečné miesto si nájdu aj tanieriky po babičke.

Kuchyňa Raduza

A aký štýl zvoliť?

Taký, v ktorom sa cítite dobre. Výber je nespočetný a každý si nájde svojmu srdcu blízke prevedenie.

Môže to byť klasický až univerzálny štýl, romantický provensálsky alebo praktický moderný. To, či zvolíte drevený dekor alebo čisté farby, ide väčšinou ruka v ruke so zvoleným štýlom. Zaujímavá je tiež možnosť kombinácie rôznych dekorov alebo farieb.

Kuchyňa

Buďme však opatrní a vždy si všetko dávajme do kontextu s ďalšími doplnkami, výmaľbou a tiež podlahou. Ucelenosť priestoru v nás utvrdzuje spokojný a harmonický pocit, ktorý je pre varenie určite dôležitý.
Nepodľahnime teda extrémnym výstrelkom roku a farbám, ktoré nás čoskoro omrzia. Kuchyňu neskladáme len na pár rokov, ale ak bude kvalitná a venujeme jej svoju starostlivosť, môže byť s nami väčšinu nášho aktívneho života.





Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup