Sedacia súprava - koženka a eko koža

Koženka býva často zamieňaná s eko kožou a naopak. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Fotografia dvoch odlišných vzorníkov vedľa seba: jeden z tradičnej umelej kože (koženka) s typickou textúrou a leskom a druhý z ekokože zdôrazňujúci jej udržateľné vlastnosti a povrchovú úpravu.

Koženka

Koženka sa vyrába nepriamym nanesením samotného PVC alebo PU spolu s PVC na podkladový materiál. Najčastejšie to býva tkanina, úplet alebo netkaná textília.

Výhody:

Koženka má tú výhodu, že má rôznu povrchovú úpravu, či už dezén, lakovanie alebo rôzne vzory a farby. Jej obstarávacia cena je oveľa nižšia ako u sedacej súpravy z kože.

Nevýhody:

Veľkou nevýhodou je, že vrchná vrstva sa neznáša so soľou, a preto praská. Z tohto dôvodu sa začala využívať eko koža.

Údržba koženky

Koženka sa udržiava obdobným spôsobom ako koža. Stačí použiť vlhkú bavlnenú handričku. Ak dôjde k väčšiemu znečisteniu, je možné použiť mydlový roztok, ktorý najskôr vyskúšajte na malom nenápadnom mieste. Ako pri koži, tak aj tu platí pravidlo nepoužívať chemikálie, najmä rozpúšťadlá, chloridy a leštidlá.

Koženka

Eko koža

Je novým moderným materiálom, ktorý sa skladá z dvoch vrstiev. Ako už bolo povedané, býva zamieňaná s koženkou, avšak eko koža má hornú vrstvu zo 100% polyuretánu a ako podklad slúži 100% bavlnený úplet.

Výhody

Je vhodná pre alergikov, pretože okrem vzhľadu nemá s prírodnou kožou nič spoločné. Má aj vynikajúce vlastnosti, je vysoko odolná voči oderu, pevná a obojstranne priedušná. Ďalšou výhodou oproti koži je jej farebné prevedenie. Možno ju vyrobiť v širokej škále farieb. Na prvý pohľad je nerozoznateľná od pravej kože. Jej obstarávacia cena je tak nižšia a dá sa prešívať na šijacom stroji.

Nevýhody

Jej hlavnou nevýhodou je priepustnosť, kvôli čomu je náchylná na styk s tekutinami, ktoré môžu spôsobiť škody ako na povrchu, tak aj vo vnútri pohovky. Jej životnosť je menšia než u pravej kože, ale so správnym zaobchádzaním môže vydržať aj niekoľko rokov.

Starostlivosť o eko kožu

Rovnako ako o prírodnú kožu, aj o eko kožu je potrebné sa starať. Hoci sa jedná o rôzne materiály, starostlivosť je rovnaká. Čistí sa tiež iba vlhkou bavlnenou handričkou bez chemikálií. Je tiež potrebné vysať prach v záhyboch, kde sa usadzuje. Aj umelú kožu je potrebné hýčkať. Doprajte jej raz za čas impregnáciu prípravkami na to určenými.

Eko koža čierna

Pokračovanie článku:

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup