Prikrývky z peria
Perie je ideálnym materiálom na výrobu prikrývok a vankúšov. Má vynikajúcu plnivosť, hygroskopickosť a zároveň je vynikajúcim tepelným izolantom.
Perovy paplón Regina celoroční 90/10
Pérová prikrývka Regina celoročné.
Luxus z čias našich babičiek, to ...
Detská prikrývka Regina 90/10
Luxus z čias našich babičiek, to je páperová prikrývka Regina. Je ...
Perovy paplón Regina celoroční 80/20
Pérová prikrývka Regina celoročné.
Prikrývka Regina je plnená ...
Perovy paplón Regina 50/50
Prikrývka Regina je plnená výhradne husacím a kačacím páperím.
Perie ...
Výber správneho peria do prikrývok
Premýšľate, ako vybrať ideálne perie do svojej prikrývky? Náš sprievodca vám poskytne cenné rady o výbere medzi husím a kačacím perím, rozpoznaní kvality peria a starostlivosti oň. Pre kvalitný spánok ako na obláčiku čítajte ďalej.
Kačica alebo hus?
Do prikrývok sa väčšinou používa husie a kačacie perie v rôznych farbách. Môžeme sa však stretnúť aj s perím z divokých vtákov alebo z morskej kačice. Husie perie má lepšiu plnivosť. Taktiež má nižší obsah tuku než kačacie perie a nie je cítiť (kačacie perie môže byť niekedy cítiť kvôli strave – husa konzumuje len trávu, zatiaľ čo kačica všetko). Je však drahšie, preto sa používajú rôzne pomery peria. Cenu peria ovplyvňuje aj konzumácia mäsa – kačky jeme viac ako husi.
Zaujímavosť: najdrahšie perie je z morskej kačice, ktoré sa získava iba zberom po ukončení hniezdenia (približne 150 kg peria ročne).
Ako rozpoznať kvalitnú prikrývku z peria?
Najdôležitejším aspektom je podiel prachového a krycieho peria. Najčastejšie sa uvádza pomer napr. 70/30, 50/50… Prvé číslo uvádza množstvo prachového peria. Všeobecne platí, že čím viac prachového peria prikrývka obsahuje, tým je výplň kvalitnejšia – viaže na seba viac vzduchu, a tak aj pri nízkom objeme výplne skvele izoluje a hreje.
Ďalším znakom je tzv. plnivosť – meria sa ako objem, ktorý zaberá určitá hmotnosť peria. Husie perie má lepšiu plnivosť než kačacie – 300 g husieho peria zodpovedá približne 400 g kačacieho, teda na vyplnenie rovnakého objemu potrebujete viac kačacieho než husieho peria. Označuje sa štandardne anglickým výrazom „fill power“.
Do úvahy sa berie aj prítomnosť organických materiálov a test nečistôt. Štandardná stupnica na prítomnosť organických materiálov je 0-30. Ak je číslo nižšie ako 4, výrobky sú antialergénne. Test nečistôt naopak meria množstvo neorganických látok v perí (prach a ďalšie nečistoty). Štandardná stupnica je 20-1000 a čím vyššie číslo, tým je perie čistejšie.
Získavanie peria do prikrývok
Naše babičky, ktoré mali skúsenosti s chovom husí a kačíc, vedeli, kedy kačice preškubať. Nešlo o klasické škubanie, ale o vyčesávanie, keď zvieratá samy pelichali a malo to svoje pravidlá. Následne sa však proces preniesol do veľkochovov, kde sa nebrali do úvahy prirodzené prírodné procesy, čo viedlo k znehodnocovaniu peria a týraniu zvierat. Preto je od roku 2011 v EÚ táto metóda zakázaná a perie sa môže získavať len z mŕtvych kusov. Väčšina peria sa dnes dováža z Číny, pretože tam je spotreba hydiny oveľa vyššia.
Výhody perových perín
Stručne povedané, perie je hrejivé, plnivé a hygroskopické. Hygroskopickosť znamená, že perie rýchlo absorbuje vlhkosť z tela počas spánku a rýchlo ju odparuje. Preto pod perinou nie je zima, aj keď sa spotíme.
Oproti dutému vláknu tak získame prírodný materiál, ktorý je veľmi hrejivý, dobre odparuje vlhkosť a navyše nie je nabitý statickou elektrinou a priťahuje menej prachových častíc. Prikrývka navyše skvele kopíruje tvar tela.
Starostlivosť o perové prikrývky
Perie je dôležité udržiavať čisté. Prať ho je ideálne odborníkom a pravidelne nechať vyčistiť. Tak si užijete krásny spánok ako na obláčiku.