Malá spálňa už nemusí byť problémom.

Spálňa je súkromný priestor, kde odpočívate a naberáte sily na nový deň. Preto je práve tu dôležité, ako si priestor zariadite. V preplnenej spálni sa budete cítiť stiesnene a nie príliš príjemne.

Ako zariadiť malú spálňu

Našťastie existuje množstvo tipov a rád, ako si s malou spálňou poradiť.

Základné rady

Ak máte malý byt, je potrebné s miestom nakladať čo najpraktickejšie a premyslene.

  • Svetlo – dokáže zázraky. Tmavé a nedostatočne osvetlené miestnosti pôsobia pochmúrne a môžete tak ľahko prepadnúť zlým náladám. Je vhodné osvetlenie v malom priestore maximalizovať. Dá sa to dosiahnuť nábytkom s lesklými povrchmi, zrkadlami, ale aj osvetlením. Inštaláciou bodových svetiel do podhľadov ušetríte miesto. Na steny sa hodia nástenné lampy. Do podhľadov sú ideálne LED pásy.
  • Farby – často sa prehliadajú, a pritom dokážu miestnosť opticky zväčšiť. Do malých priestorov vždy voľte svetlé farby. Najlepšia je biela, ale pastelovými farbami nič nepokazíte.
  • Podlaha – jednotným dizajnom podlahy dosiahnete vzdušnejší a väčší dojem.
  • Úložný priestor – ten je vhodné maximalizovať. Nebojte sa ho stavať až po strop. Ideálnym pomocníkom sú vstavané skrine. Ak máte malý výklenok, môžete do neho umiestniť komodu alebo police.
  • Úsporný nábytok – ako už bolo spomenuté, skrine voľte až po strop, či už vstavané alebo klasické. Opäť sú vhodné svetlé alebo lesklé povrchy.

Psychológia farieb

Psychológia farieb

Je známe, že farby pôsobia na ľudskú psychiku. Niektoré podporujú spánok a relaxáciu, iné zase podporujú aktivity a pocity, ktoré nie sú v spálni žiaduce. V základe si môžete vybrať medzi dvoma druhmi:

  • Chladné – vhodné pre južne orientované spálne. Napríklad modrá, fialová, modrozelená atď.
  • Teplé – vhodné do severne orientovanej spálne. Napríklad oranžová, žltá, žltozelená atď.

Do malých spální voľte svetlé pastelové farby a odtieň podľa orientácie miestnosti. Vhodná je kombinácia bielej a pastelovej farby. Spálňu môžete následne oživiť výraznejšími farbami doplnkov a doladiť si ju napríklad do romantického štýlu.

Farba je dôležitá aj pri odtieni podlahy. Aj tu platí, že svetlá podlaha priestor zväčšuje. V prípade, že ide o laminátovú alebo drevenú podlahu, pokladajte ju rovnobežne s dlhšou stranou miestnosti. Tým opäť dosiahnete optické zväčšenie.

Ako zariadiť malú spálňu

Optické triky

  • Lesklé povrchy – odrážajú prírodné aj umelé svetlo.
  • Zrkadlá – vhodné umiestniť blízko zdroja umelého svetla alebo oproti oknu. Dvojnásobná výhra – zrkadlo na šatníkovej skrini, ktorá je oproti oknu.
  • Svetlé farby – či už výmaľba, nábytok, podlaha. Ideálny je svetlý dekor dreva, biela, béžová, vanilková atď.
  • Osvetlenie – okrem už spomenutého môžete viesť LED pás aj okolo spodného okraja postele. Takúto funkciu má napríklad posteľ Birget. Ďalej je vhodné smerovaným svetlom prežiariť každý tmavý kút.
  • Vzory – miestnosť môžu rozšíriť vodorovné pruhy.
  • Svetlý strop aj podlaha.
Ako zariadiť malú spálňu

Zariaďujeme

V malej spálni by sme sa mali vyhnúť zbytočne veľkému množstvu nábytku.

Posteľ

Dominantou by samozrejme mala byť posteľ. Ideálne je, aby mal každý z partnerov voľný prístup z bokov postele.

Ak vám to priestor nedovoľuje a musíte posteľ umiestniť do rohu, nechajte ju od steny kúsok miesta, aby cirkuloval vzduch a netvorila sa pleseň.

Voliť môžete posteľ s úložným priestorom alebo bez neho. A na čo si dať pri úložnom priestore pozor?

  • Mať dostatok miesta na vyklopenie roštov – či už z bokov alebo od nôh.
  • Mať dostatok miesta na vytiahnutie zásuvky.
  • Mať následne priestor medzi uloženými vecami a roštom.
  • Mať zabezpečenú cirkuláciu vzduchu.

Ak zvolíte posteľ bez úložného priestoru a budete pod ňu ukladať boxy alebo vákuové vaky, opäť je potrebné pamätať na cirkuláciu vzduchu. Lôžko so zlou cirkuláciou vzduchu je skvelým útočiskom pre roztoče a plesne. Ako sa zbaviť roztočov sa môžete dočítať v našom článku.

Čalúnená posteľ Giardino

Nábytok

Vyhnite sa masívnemu nábytku a stavte na minimalizmus. Skvelou voľbou je nábytok z lamina, ktoré je dostupné v širokej škále farieb a drevených dekorov. Už neplatí, že nábytok z lamina je nekvalitný. Správne spracovanie vám poslúži mnoho rokov.

Ak máte možnosť, voľte nábytok, ktorý „levituje“ – upevňuje sa na stenu. Získate voľný priestor na podlahe a opäť dosiahnete vzdušnejší dojem. Naopak šatníkové skrine by mali siahať až po strop. Ideálny je nábytok s posuvnými dverami (nevyžadujú žiadny priestor pred skriňou).

Ďalším skvelým multifunkčným kúskom sú komody – ponúkajú úložný priestor vo vnútri a odkladací priestor na komode.

Nočné stolíky nechajte bez lampičiek. Tie skôr pripevnite na stenu alebo na čelo postele (pomocou klipu).

Na čo ďalej pamätať?

  • Udržujte poriadok – v malých priestoroch je akýkoľvek neporiadok či neporiadok ihneď viditeľný. Okrem toho kvôli nemu vyzerá miestnosť ešte menšia.
  • Holé steny – vyhnite sa obrazom. Môžete však zvoliť decentnú tapetu na jednu stenu.
  • Žiadna elektronika – v malej ani veľkej spálni by nemala byť televízia, počítač, tablety ani iná elektronika, ktorá ruší od odpočinku.

Nebojte sa, že by malá minimalistická spálňa bola nudná a mdlá. Ľahko ju môžete oživiť farebnými doplnkami (napr. obliečky, deky, dekoračné vankúšiky).

Ako zariadiť malú spálňu

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup