Ako sa zbaviť roztočov?

Roztoče sú veľmi rozsiahlym radom, kde sa zástupcovia veľkostne pohybujú od niekoľkých mikrometrov až po centimetre. Niektorí zástupcovia sú nápomocní napríklad pri výrobe syrov, ďalší žijú ako parazity, ktoré prenášajú choroby. O prítomnosti ďalších ani nevieme, nevnímame ju.

Zástupca, ktorý s nami hojne zdieľa naše domovy, je Roztoč prachový. Tento roztoč je voľným okom neviditeľný (0,2-0,4 µm). Živí sa olúpanými časticami kože. Priemerná dĺžka života samčieho jedinca je 20-30 dní, samička žije až 10 týždňov a za ten čas nakladie 60 až 100 vajíčok. Ak sa v domácnosti vyskytuje priemerná populácia a jej obyvatelia netrpia alergiami alebo astmou, prítomnosť tohto roztoča nie je škodlivá.

Ak však v domácnosti žije alergik alebo astmatik, vzniká problém.


roztoč

Čo je alergia a ako vzniká?

Každý organizmus má vyvinutý imunitný systém, ktorý vytvára obranu proti účinkom cudzích látok. Ak organizmus neprirodzene reaguje na látky, ktoré sú preň cudzie, ale nie sú škodlivé (roztoče, peľ), hovoríme o alergii. Látka, ktorá túto neprirodzenú reakciu vyvoláva, sa nazýva alergén. Keď organizmus príde do kontaktu s alergénom, začnú sa tvoriť obranné látky v lymfatických tkanivách a krvi, týmto látkam hovoríme protilátky. Ak organizmus opakovane príde do kontaktu s alergénom, protilátky uvoľnia mediátory, ktoré vyvolajú zápal a sú následne zodpovedné za zápalové ochorenia a alergie.

Alergia je často vrodená porucha imunitného systému, v súčasnosti alergiami trpí 20 % populácie. U dieťaťa, ktoré má jedného rodiča alergického, je 30 % riziko, že bude mať alergiu tiež. Ak sú obaja rodičia alergickí, riziko, že sa alergia u dieťaťa prejaví, je 50-80 %.

Prečo za alergiu môžu roztoče?

Roztoče vyvolávajú ochorenie alergénmi obsiahnutými vo výlučkoch, najškodlivejšie je pre nás ich vdýchnutie. Prítomnosť týchto alergénov môže tiež spôsobiť ochorenie kože. Alergény roztočov adherujú (priliehajú) na prachové častice, ktoré sú o niečo väčšie a ťažšie ako výlučky, a kvôli tomu sa potom ľahšie šíria zvírením vzduchu.

Alergia na roztoče je najčastejšou príčinou vzniku alergickej astmy alebo jej zhoršenia. Alergény, ktoré roztoče produkujú, obsahujú proteázy - to sú enzýmy, ktoré chemicky narúšajú bielkoviny. Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou sliznice dýchacích ciest. To znamená, že pri vdýchnutí narúšajú epitel (povrch) sliznice aj funkciu dýchacieho ústrojenstva, čím sa uľahčuje ich prenikanie do tela a vytvárajú tak vstupnú bránu pre ostatné alergény a vírusy.

Ako sa prejavuje alergia na roztoče:

  • Slzenie a začervenanie očí, opuchy viečok
  • Svrbenie a pocit upchatého nosa
  • Kýchanie, vodnatá nádcha, kašeľ
  • Záchvaty dýchavičnosti
  • Vznik astmy, jej zhoršenie

Ideálne podmienky pre roztoče

Pre roztoče prachové sú ideálne podmienky pri teplote 25 °C a vlhkosti vzduchu 75 %. Vysoká vlhkosť vzduchu je pre nich dôležitá, pretože vodu prijímajú celým povrchom tela. Taktiež sa im dobre darí v tmavých miestnostiach alebo zákutiach.

Roztoče v byte

Roztoče sa vyskytujú v čalúnenom nábytku, záclonách, kobercoch a plyšových hračkách. Najväčšou zásobárňou roztočov je spálňa, kde sa vyskytuje až 80 % týchto mikroorganizmov. Odtiaľ sa šíria do celého bytu. Je zistené, že najvyšší podiel na tomto množstve má matrac, za ním nasledujú vankúše a prikrývky.

Prečo sa najviac vyskytujú práve v spálni?

Dôvodom je to, že sa živia odumretou kožou, ktorej za týždeň v posteli necháme až 5 g. Majú radi teplo, ktoré im každý večer doprajeme, a vlhko, ktoré vzniká tým, že dýchame a potíme sa. Spálňa je teda ideálne miesto.

Najvyšší počet roztočov býva v materiáloch z prírodných vlákien (bavlna, kapok), a to v okolí švov a zipsov. Roztoče z matracov nemožno mechanicky vyklepať, vysávač nedokáže vysať celú šírku matraca. Preto je dôležitá kvalita povrchu matraca a materiál, z ktorého je vyrobený. Hladké penové matrace sú kvôli ich povrchu pre roztoče náročné na osídlenie, zle sa na nej udržia a nie je pre nich jednoduché dostať sa pod povrch. Vhodné sú tiež matrace latexové. Naopak molitanové matrace sa pri upratovaní, keď dochádza k treniu (napr. vysávanie), elektricky nabíjajú a priťahujú prach a vlhkosť, čím vytvárajú ideálne prostredie.

Pérové vankúše a prikrývky viažu vlhkosť, a preto je dobré vymeniť ich za tie so syntetickou náplňou. Duté vlákno, ktoré sa používa do prikrývok a vankúšov, je dobrou voľbou, pretože tento materiál znesie opakované pranie na 60 °C, bez toho, aby sa narušili jeho kvalitatívne vlastnosti. Sušenie praných lôžkovín by však malo prebiehať mimo bytových priestorov. V ponuke môžete nájsť prikrývky a vankúše z rady Mikrostop. Vlna, rovnako ako perie, absorbuje veľké množstvo vlhkosti a vytvára tak dobré mikroklímu pre roztoče.

Program Clivie

Ak čistíme lôžko, je dôležité sústrediť sa pritom aj na koberec v spálni, z ktorého sa po vyčistení dostanú roztoče späť do postele.

Zbaviť sa roztočov môžete tiež použitím prípravkov proti roztočom, ktoré obsahujú benzylbenzoát. Táto látka je pre človeka netoxická. Mŕtvi roztoče však môžu škodiť svojimi alergénmi.

Najlepšou ochranou proti roztočom sú bariérové poťahy a povlaky, ktoré zabraňujú roztočom v osídlení matracov a lôžkovín - tým sa prirodzene eliminuje ich populácia.

Na matrace je vhodný antibakteriálny poťah Sanitized - Silver Guard a Medicott

Poťah SilverGuard

Ako sa teda roztočov zbaviť alebo eliminovať ich populáciu?

  • Znížiť vlhkosť v byte pod 50 %
  • Slnečné svetlo
  • Pravidelné odstraňovanie prachu aj pod posteľou a na ťažko prístupných miestach
  • Ak to bude možné, odstrániť čalúnený nábytok
  • Nízke teploty – vystavenie mrazu
  • Vysoké teploty nad 60 °C
  • Použitie bariérových povlakov, ktoré sú nepriepustné pre roztoče a alergény
  • Vyberať posteľné prádlo a povlečenie, ktoré môžeme prať na 60 °C
  • Protiroztočové prípravky s obsahom benzylbenzoátu, ktorý je pre človeka netoxický

 

. Upratovanie

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Prvý nákup

zadajte svoj email a získajte zľavu na váš prvý nákup. Po odoslaní okamžite obdržíte zľavový kód.

Získajte 100 Kč na váš nákup