Mohlo by vás zaujímať
Ako naplánovať kuchyňu? I. plánovanie.
Ak sa chystáte zariaďovať kuchyňu a chcete, aby v nej bol poriadok a systém, s ktorým budete spokojní aj po desiatich či dvadsiatich rokoch, je dobré si uvedomiť niekoľko základných pravidiel. Ak vymieňate starú kuchyňu za novú, určite viete, o čom hovoríme, a máte aj svoje poznatky, ako to urobiť inak alebo lepšie. Pripomeňme si tieto pravidlá spolu. Základnými bodmi sú plánovanie, rozvrhnutie, farebné zladenie a ergonómia. Pretože ide o pomerne rozsiahlu tému, rozhodli sme sa vytvoriť sprievodcu, ktorý v niekoľkých častiach rozoberie jednotlivé body. Ak sa chystáte osloviť odborníka, je dôležité si body uvedené nižšie premyslieť ešte predtým, než sa za ním vydáte. Začnime teda od začiatku - plánovaním.
Premyslite si plán
Prečo plánovať? Častými chybami, ktoré sa neskôr veľmi ťažko upravujú k spokojnosti, sú nedostatok vyčleneného priestoru pre jedálenskú časť, malý odkladací priestor, zle zostavené, nízke alebo neprakticky umiestnené skrinky. Preto je dobré plánovať, než sa do niečoho pustíte.
Prejdite si miestnosť, v ktorej bude kuchyňa, a zamyslite sa nad ňou, zapojte do toho aj jedáleň alebo obývačku, ak majú na kuchyňu nadväzovať. Aby neskôr nedochádzalo k tomu, že sa budú jednotlivé prechody miestností rušiť. Pripájame niekoľko otázok, ktoré by ste si mali premyslieť ešte pred začiatkom plánovania:
1. Aký bude dizajn kuchyne? Pomôže vám v tom prejsť si trendy kuchýň a určiť si, čo sa vám páči. Rustikálne kuchyne sú vhodné do veľkých presvetlených miestností. Tieto kuchyne majú na predných plochách vyrezané/dekoratívne prvky. Naopak menšie priestory opticky zväčší kuchyňa s čistým dizajnom (hladké svetlé dvierka, jednoduché tvary).
2. Ako vám bude kuchyňa slúžiť? Táto otázka je myslená z hľadiska toho, ako bude vaša rodina kuchyňu využívať. Varíte každý deň alebo len občas? Máte veľkú rodinu alebo ste v domácnosti len dvaja? Plánujete rodinu? Máte už dospelé deti? Schádzate sa pravidelne na raňajky, obed aj večeru, alebo len výnimočne? Odpovede na tieto otázky vám pomôžu ujasniť si, aký veľký budete potrebovať odkladací priestor, úložný priestor, jedálenskú časť atď.
3. Koľko sa toho v kuchyni bude skladovať? Táto otázka opäť súvisí so spôsobom využitia kuchyne. Ak nevaríte často kvôli pracovnej vyťaženosti alebo vás to jednoducho nebaví, budete pravdepodobne potrebovať väčšie úložné priestory na skladovanie jedla a polotovarov, a pracovná plocha pre vás nebude až taká dôležitá. Ak je naopak varenie vaším koníčkom, potom budete potrebovať pracovnú plochu, ktorá vám bude úplne vyhovovať, a kuchyňu, ktorá sa vám prispôsobí.
4. Aké bude mať kuchyňa osvetlenie? Premyslite si typy osvetlenia a ich rozmiestnenie tak, aby vám nevznikali hluché miesta, kde budete mať nedostatok svetla. Väčšinou je v kuchyni jedno centrálne svetlo a potom bodové svetlá, ktoré osvetľujú pracovnú dosku a dopĺňajú interiér. Osvetlenie vyberajte tak, aby ladilo nielen dizajnovo, ale popremýšľajte aj nad teplom, ktoré svetlo vydáva.
5. Urobte si zoznam spotrebičov, ktoré v kuchyni budete chcieť mať umiestnené. Vypracujte si zoznam spotrebičov, estetických a pracovných doplnkov, ktoré chcete mať v kuchyni umiestnené. Množstvo elektrických spotrebičov a ich uloženie by mal zodpovedať aj počet zásuviek. Nezabúdajte na to, že kuchyňa je predovšetkým pracovisko.
6. Koľko chcete do kúpy investovať? Zámerne sme túto otázku umiestnili na koniec, aby ste si najskôr urobili predstavu o tom, čo chcete, pretože cena, za ktorú kuchyňu zaobstaráte, je nakoniec vždy rozhodujúcim ukazovateľom. Tu neplatí pravidlo, že čím menšia, tým lacnejšia. Záleží na požadovanom prevedení.
Umiestnenie a rozmerové dispozície kuchyne
Ak máte možnosť voľby, kde kuchyňu umiestnite, potom pamätajte, že by mala byť situovaná v blízkosti vchodu. Je to preto, že každý po príchode domov zamieri práve sem. Taktiež s nákupmi je dobré mať kuchyňu v blízkosti vchodu. Kuchyňa je pracovný priestor, v ktorom počas varenia vzniká teplo, preto je dobré ju orientovať na severnú, severovýchodnú alebo východnú stranu. Je vhodné mať do kuchyne samostatný prístup, nie cez ďalšiu miestnosť. Tá môže byť napojená na komoru, špajzu (tú orientujte na severnú stranu) alebo hobby miestnosť. Pamätajte, že kuchyňa patrí do dennej prevádzkovej zóny. V bytovom dome sme výberom umiestnenia limitovaní umiestnením jadra, musíme sa prispôsobiť dispozícii, zatiaľ čo pri novostavbách sa dispozícia prispôsobí nám.
Hrubé rozvrhnutie kuchyne:
Urobte si nákres kuchyne, stačiť vám k tomu bude ceruzka a papier. Dôležité sú tieto body, pri všetkých si poznačte ich rozmery:
- Zakreslite rozmiestnenie kuchyne, stien, ak je spojená ešte s inou obývacou časťou, zakreslite aj tú.
- Rozmiestnenie okien, dverí, balkóna. Zakreslite si ich rozmery vrátane výšky parapetov.
- Ďalej všetky nerovnosti v miestnosti, ako sú stĺpy, niky, stupačky.
- Zmerajte si rozvody elektriny, plynu, vody, prívod na digestor.
V ďalšom článku si povieme o ergonómii kuchyne, rozmiestnení jednotlivých zón, spotrebičov a odporúčaných vzdialenostiach, aby činnosti v kuchyni boli plynulé a nadväzovali na seba:
Nadväzujúce články: